top of page

 

       Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie, przez młodych nauczycieli gimnazjalnych, których statutowym celem stało się przede wszystkim propagowanie wiedzy o Mickiewiczu, poprzez zbieranie materiałów odnoszących się do jego twórczości, ich komentowanie  oraz rozpowszechnianie i krzewienie wiedzy
o nim. To naczelne założenie Towarzystwa przetrwało lata niewoli, okupację hitlerowską i było realizowane w latach powojennych.

            W 1950 roku zorganizowano olsztyński oddział Towarzystwa w Olsztynie, którego  inicjatorką była ówczesna kierowniczka Ośrodka Dydaktyczno-Naukowego Języka Polskiego w Olsztynie, nauczycielka języka polskiego, Jadwiga Lindner. Pierwszym prezesem Towarzystwa został Leon Sienkiewicz, rok później na blisko 25 lat, bo do roku 1975, Jadwiga Lindner.

            Olsztyński Oddział Towarzystwa od początku służył przede wszystkim potrzebom szkół i nauczycieli. Aktywna współpraca z nauczycielami z Olsztyna i województwa możliwa była dzięki zaangażowaniu w pracę nie tylko pani prezes,
ale też ofiarnych członków Zarządu: Franciszki Hryciuk, Haliny Kowalewskiej,
Anny Mackowicz, Łucji Sakowicz, Jerzego Skrobutana, Krystyny Stasiewicz i Natalii Żarskieji. Do 1981 roku, w ciągu 30 lat istnienia, odbyło się w Olsztynie 245 odczytów, wygłaszanych na Walnych Zebraniach, na sesjach naukowych, z okazji ważnych różnic oraz  innych okoliczności.

             Oprócz działalności odczytowej Towarzystwo organizowało sesje naukowe, z racji ważnych rocznic, zapraszając nie tylko własnych członków, ale także nauczycieli szkół średnich i wyższych, uczniów, studentów i bibliotekarzy.

Przed 1989 rokiem Towarzystwo w Olsztynie pełniło niezwykle cenną rolęm poprzez nawiązanie kontaktów z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, Ośrodkiem Badań Naukowych i Związkiem Literatów Polskich.

             Po ustąpieniu pani Lindner w 1975 roku, prezesem na kolejne długie lata - do 1990 roku - została Anna Mackowicz (reprezentująca wtedy Instytut Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych), a jej zastępcami byli wówczas
mgr Krystyna Stasiewicz (wykładowca WSP, dzisiaj profesor UWM w Olsztynie) i mgr Jerzy Skrobutan (wizytator
i metodyk j. polskiego Kuratorium Oświaty i Wychowania). W ten sposób symbolicznie złączono współpracujące ze sobą instytucje.

Najciekawszą formą działalności w  nowym etapie działania Towarzystwa w Olsztynie były organizowane przez Annę Mackowicz plenery literackie, w ścisłej współpracy z Oddziałem Związku Literatów Polskich oraz w oparciu o pomoc Instytutu Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych. Do roku 1989 odbyło się osiem plenerów. Kolejno organizowano je w Ostródzie (1976), Lidzbarku Warmińskim (1977), Nidzicy (1978), Szczytnie (1979), Smolajnach (1980), Kętrzynie (1981), i po przerwie w Jażdżówkach (1987 i 1988). W 1995 roku została reaktywowana w Olsztynie pod przewodnictwem dr Anny Mackowicz Komisja Dydaktyczna działająca przy Towarzystwie. Anna Mackowicz doprowadziła, w ramach spotkań tej komisji, do dwóch kolejnych plenerów w Nowej Kaletce w 1996 i 1998 roku, gromadząc akademików
i nauczycieli polonistów ze szkół Warmii i Mazur.

Działalność Anny Mackowicz, jako prezesa Oddziału Towarzystwa, w latach osiemdziesiątych polegała również na organizowaniu lub współorganizowaniu sesji naukowych.

              W latach dziewięćdziesiątych kontynuowano działalność statutową współorganizując konferencje naukowe oraz prowadząc akcje odczytowe dla członków towarzystwa i nauczycieli szkół w Olsztynie i województwie. Prezesami w ciągu kolejnych kadencji byli: prof. Jan Kaczyński (1990-1998), dr Anna Mackowicz (1998-2004), dr Małgorzata Żarczyńska (2004), prof. Krystyna Stasiewicz (2004-2008), dr Teresa Brzeska-Smerek (2008-2012).

Historia

bottom of page